Stadig flere Youtubere får betalt for å spille

Tekst: Morten Bækkelund
Publisert 2014-07-14

Hvis du trodde spillanmeldere hadde det bra fordi de får betaling for å spille og vurdere spill (blant annet) kan vi fortelle at en lang rekke Youtubere har det enda bedre.

Ettersom såkalte Let's Play-videoer, der vanlige folk prater og kommenterer mens de spiller forskjellige spill, potensielt kan brukes som ypperlig markedsføring for utgivere, er det nemlig blitt mer og mer vanlig for spillselskaper å betale populære Youtubere slik at de presentere deres spill fremfor andres titler.

Les også: Youtube-sensasjonen "PewDiePie" tjente 25 millioner i fjor!

Faktisk viser en undersøkelse hos Gamasutra at minst 26 prosent av de største Youtuberne (de som har 5000 eller flere abonnenter) har mottatt penger for innsatsen sin minimum én gang.

Mer spesifikt viser undersøkelsen at 21 prosent har inngått avtaler der de mottar penger direkte eller indirekte fra utviklere/utgivere for å vise spillene deres. En ytterligere prosentandel på 5 svarte dessuten at de har mottatt betaling på etterspørsel fra utgivere (vi tolker dette som at de ikke har faste avtaler) mens en siste prosentandel på 5 representerer folk som ikke ville svare på spørsmålet (ei heller med et "nei").

Det er mye god underholdning å hente i Let's Play-videoer, men man kan også spørre seg om dette er en god utvikling for forbrukerne. Ulikt spilljournalister har nemlig ikke Youtubere noen moralsk eller profesjonell forpliktelse til å levere usminkede og selvstendige vurderinger eller gjengivelser av produktene de spiller.

Hva synes du om utviklingen?

Supersuksessen Minecraft er blant spillene som spilles mest i Let's Play-vidoer på Youtube...

Les mer og se skjermbilder på Gamereactor.no

Tilbake