Let's Play-videoer har blitt en milliardindustri

Tekst: Morten Bækkelund
Publisert 2015-07-10

Tidligere denne uken kom det frem at den anerkjente Youtuberen Felix "PewDiePie" Kjellberg dro inn utrolige 60 millioner i inntekter i 2014. Han er dermed den mest suksessfulle personen som driver med såkalte Let's Play-videoer (der man kort fortalt spiller dataspill mens man kommenterer det som skjer underveis), men han er på ingen måte den eneste som sysselsettes på dette viset.

Nå har nemlig analysebyrået SuperData gjennomført en Let's Play-undersøkelse, og resultatene er mildt sagt overveldende. Samlet sett har nemlig slike videoer bokstavelig talt blitt en milliardindustri, som omsetter for hele 3,8 milliarder dollar årlig. Dette tilsvarer ca. 30 milliarder norske kroner.

Sagt med andre ord, sitter skaperne av Let's Play-vidoene igjen med 30 milliarder kroner seg imellom, når utgiftene deres er trukket fra. Dette takket være så mye som 480 millioner seere verden over.

Det mest populære spillet er Minecraft med over 30 milliarder relaterte visninger på Youtube, mens streaming av League of Legends er mest lukrativt. Ifølge SuperDatas analyser drar nemlig dette spillet alene inn over 1,3 millarder dollar (10 millarder korner) i inntekter for de ulike streamerne.

På tross av at folk som streamer og legger ut videoer på Youtube har hele 72 prosent av seerne, er det overraskende nok de som streamer gjennom Twitch som tjener mest penger. Uansett er det åpenbart penger å hente i filme seg selv mens man spiller, men det skal bemerkes at konkurransen om seerne er langt høyere i dag enn for bare noen år siden.

Let's Play-skaperne tjener normalt pengene sine gjennom sponsing og andre avtaler med spillselskaper, som for lengt har sett verdien av slike videoer som en maredsføringskanal.

Når man ser på Let's Play-videoer bør man derfor være oppmerksom på at spillene og produktene som frontes ikke alltid er tilfeldig valgt ut (selv om dette naturligvis også forekommer), og at bakmennen ikke er underlagt de samme etiske retningslinjene som eksempelvis journalister. Dette er en problematikk som også er knyttet til populære blogger både i Norge og i resten av verden.

Via Cnet.

Svenske Felix "PewDiePie" Kjellberg har all grunn til å smile.

Les mer og se skjermbilder på Gamereactor.no

Tilbake