OL-utøver brukte 42 000 kroner på Pokémon Go

Tekst: Morten Bækkelund
Publisert 2016-08-04

Man kan trygt kalle Pokémon Go-trenden et verdensomspennende fenomen, og uansett hvilken alder eller yrke du never kan du banne på at du finner massevis av spillere som passer til beskrivelsen. Hvis du eksempelvis foreslår de olympiske utøvere som i disse dager innlosjerer seg i Rio de Janeiro, treffer du selvsagt blink.

Et godt eksempel finner vi i den japansk turneren Kohei Uchimura, som vant olympisk gull i 2012. Han har allerede rukket å dra på seg en regning på hele £3,700 (nesten 42 000 kroner) som følge av Pokémon-jakt i utlandet.

Uchimura hadde nemlig ikke tatt høyde for hvor mye konstant bruk av mobildata kan føre med seg utenfor hjemlandet, og lagkammerat Kenzo Shirai forteller til BBC at Uchimura var rimelig blek om nebbet på morgenmøtet etter at den drøye regningen hadde ankommet.

Heldigvis var mobilselskapet til Uchimura særdeles sympatiske til situasjonen han hadde rotet seg opp i, og de har faktisk gått med på å endre abonnementet til en fast dagspris på 3000 yen (ca. £22 / 250 kroner) i stedet for det opprinnelige beløpet på 500 000 yen.

Dermed slipper Uchimura unna med en månedspris på ca. 700 pund, slik at han skal klare å fokuserer på det sportslige i Brasil. Dette tilsvarer fremdeles hele 8000 kroner i måneden, men skal man fange først fange alle uansett hvor man befinner seg, må man være beredt på betale for det.

- Jeg fant seks Pokémon på stranda. Seks!

Les mer og se skjermbilder på Gamereactor.no

Tilbake