Microsoft har nå offisiellt bekreftet at den såkalte 'V-Chippen' vil inkluderes i Xbox når maskinen lanseres om en måned.
V-Chip er på lekmannsspråk en funksjon i Xbox som gjør det mulig å sensurere bort vold og blod i spill. Det går t.o.m. an å hindre spillene i å starte opp. Tanken er at foreldre som ikke vil se sine barn sitte og skyte ned folk i Max Payne eller kjøre over dem i Grand Theft Auto III, skal kunne forhindra dem i å gjøre det. Man skal f.eks. kunna stille inn en aldersgrense på si 14 år, og har spillet en begrensning på 18 (f.eks. Max Payne og GTA3) vil ikke disse kunne spilles.
Terrorangrepene sist måned har gitt mange en tankevekker, og diskusjonen om at foreldre ikke vil se sine barn sitte med voldsspill har blitt heftigere. Det ble t.o.m. sagt at Nintendo skulle kunne vinne land mot Xbox da GameCube generelt regnes som en barnevennlig konsoll.