Konami legger en demper på Xbox

Konami er utvilsomt et av de største firmaene i Japan akkurat nå. Mens andre kjører med årlige underskudd, ruller millioner av yen inn på kontoen deres. Dette skjer primært fordi firmaet leverer veldig gode spill og satser på riktige konsoller.
Tekst: Rasmus Berg
Publisert 2002-11-27

Konami er utvilsomt et av de største firmaene i Japan akkurat nå. Mens andre kjører med årlige underskudd, ruller millioner av yen inn på kontoen deres. Dette skjer primært fordi firmaet leverer veldig gode spill og satser på riktige konsoller - og det har fått firmaet til å droppe Xbox.

Det diskuteres fortsatt frem og tilbake om Metal Gear Solid Substance skal utgis på Xbox i Japan. Det japanske publikumet er så godt som likeglade og ved årets Tokyo Game Show var det ikke stor interesse for spillet på Microsofts kraftburk. Derfor ser det nå ut til at Konami dropper flere kommende Xbox spill og i fremtiden utelukkende satser på PlayStation 2 og GameCube.

Dermed mister Microsoft en verdifull partner og noen solide spill i fremtiden. Kommende storspill som Anubis: Zone of the Enders, Silent Hill 3 og et hav av Disney Sport spill er for øyeblikket kun satt til utgivelse på henholdsvis PS2 og GameCube.

Electronic Arts har også bevisst valgt at f.eks. Madden 2003 kun skal være online på PlayStation 2, da firmaet er dypt uenig med Microsoft i hvordan og hvem som skal ha kontrollen over Xbox Live og dermed også kundene.

Vi avventer fortsatt en offisiell pressemelding eller kommentar fra Konami, da dette foreløpig bare er rykter.

Les mer og se skjermbilder på Gamereactor.no

Tilbake