Tidenes første prisutdeling for den norske spillbransjen ble avviklet i går. GameReactor var selvfølgelig tilstede.
Sentrum Scene i Oslo var i går fylt til randen med den norske spillbransjen, presse og en og annen entusiastisk gamer. De fleste distributørene og støttespillerne for arrangementet stilte med stander hvor både nye spill og HardWare ble vist frem for publikum og konkurrenter. Arrangementet bar preg av god stemning og et strømlinjeformet program. Arrangørene har fått en del kritikk for reglene ved nominasjoner, og det faktum at noen av årets mest solgte og populære spill ikke har vært blant de nominerte. Problemet ble løst ved hjelp av folkets pris for årets spill, som ble ble kåret i et samarbeid mellom Dagbladet (og deres lesere) og Gullstikka. Ellers besto fagjuryen av 13 personer fra hovedaklig norsk spill og IT media.
Her følger vinnerne av årets priser og juryens begrunnelser: Årets Konsoll-spill
Tom Clancy's Splinter Cell
Årets konsollspill setter en ny standard for stemningsskapende grafikk. Spillet er spennende, utfordrende, og en perfekt miks av action og mikrostrategi. Gullstikka for årest konsollspill går til Tom Clancy' Splinter Cell til Xbox utgitt av Ubi Soft Entertainment Norway.
Beste RPG/Adventure spill
Final Fantasy X
Årets RPG/Adventurespill holder et meget høyt nivå når det gjelder grafikk og visker ut forskjellene mellom spill og film. Historien er som alltid god og spillet har et unikt karaktergalleri man aldri blir lei. Gullstikka for årets RPG/Adventurespill går til Final Fantasy X til Playstation 2 utgitt av Nordisk Film Interactive.
Beste Action
Tom Clancy's Splinter Cell
Årets actionspill scorer høyt både på atmosfære, grafikk og spillbarhet. Sitrende og snikende spenning som skyver alle konkurrenter ned fra spesialagentenes trone. Gullstikka for årets actionspill går til Tom Clancy's Splinter Cell til Xbox utgitt av Ubi Soft Entertainment Norway.
Beste Familiespill (lek/plattform)
Super Mario Sunshine
Årets familiespill i kategorien lek/plattform er like moro for voksne som for små barn. Full fart, oppfinnsomme vrier, strålende humor og spillet setter fokus på lek og moro ingen andre klarer. Gullstikka for årets beste familiespill går til Super Mario Sunshine til Gamecube utgitt av Unsaco.
Årets PC-spill
Battlefield 1942
Årets pc-spill er bygget opp rundt ekstremt avhengighetsskapende lagbasert online-action med en perfekt blanding av og strategi og spillbarhet. Gullstikka for årets pc-spill går til Battlefield 1942 utgitt av Electronic Arts.
Beste Strategi
Warcraft III
Årets strategispill har en spillbarhet som er tilnærmet perfekt, en fantastisk og engasjerende historie og i motsetning til de fleste andre spill i genren er det fullstendig fritt for irritasjonsmomenter og er en fryd å spille. Gullstikka for årets strategispill går til Warcraft 3 til pc utgitt av Pan Vision.
Beste Racing
WRC II Extreme
Årets racingspill er fartsrus av ypperste klasse. Alle elementer ved spillet er nærmest perfekte, fra lyd og grafikk til kjøreopplevelse. Gullstikka for årets racingspill går til World Rally Championship 2 Extreme
Beste Sport
Pro Evolution Soccer 2
Årets sportsspill er den perfekte kombinasjon av spillbarhet og sportsunderholdning. Verdens vakreste idrett er gjenskapt på en nydelig måte. Gullstikka for årets sportsspill går til Pro Evolution Soccer 2 til Playstation 2 utgitt av BJ Electronics Software.
Beste Multiplayer/Online-spill
Battlefield 1942
Årets multiplayer/onlinespill tilførte skytespillsjangeren noe helt nytt og er revolusjonerende innen genren. Historisk korrekte, kjapt, intenst og mangfoldig. Gullstikka for årets multiplayer/onlinespill går til Battlefield 1942 til pc utgitt av Electronic Arts.
Beste familie-spill (pedagogisk)
Gubben & Katten og mukklernes verden
Årets familiespill i kategorien pedagogisk er oppfinnsomt, lærerikt og intelligent. Et sjarmerende spill der barna i tillegg til ren kos også får sneket i seg litt enkel matematikk, finmotorikktrening, kreativ tenking og hjernetrim. Gullstikka for årets beste pedagogiske familiespill går til Gubben & Katten og mukklernes verden til pc utgitt av BJ Electronics Software.
Mange av dere savner sikkert GTA: Vice City blant de nominerte, men til tross for muligheten til å nominere spillet, valgte distributøren K.E. Media å avstå fra dette. Allikevel Fikk Vice City sin meget fortjente pris, og stakk av med folkets pris for beste spill, som ble kåret av Dagbladets lesere.
I tillegg ble det delt ut en pris for årets butikk, hvor Ram & Rom i Trondheim stakk av med seieren. En hederspris er selvfølgelig også alltid på sin plass ved et slikt arrangement. Årets hederspris gikk meget fortjent til FunCom, for mer enn 10 år på baken som norsk spillutvikler og genre-innovatør.
GameReactor ønsker å takke NSM (Norsk spill og multimediaforeningen) og alle de andre involverte, for et flott og vellykket arrangement. Vi gleder oss allerede til neste år!