Xenocide - Alpha versjon klar

Tekst: Mats André Bækkelund
Publisert 2005-05-03

Xenocide er et open-source prosjekt som skal være en delvis remake av det klassiske spillet X-com: Enemy Unknown (i USA gikk det under navnet; X-com: UFO defence). Med Open-source menes at spillet ikke skal tjene penger, og alle som jobber på prosjektet er frivillige. Med andre ord: spillet er gratis for alle. Grunnen til at det bare blir en delvis remake er at prosjektgruppen ikke har rettighetene til originalen fra Culture Brain. Utviklerne sier ikke nei takk til hjelp, så om dere kan bistå med modellering, musikk eller koding, kan dere ta kontakt med dem på deres hjemmeside.

For dere som ikke kjenner til originalen, så var det ett banebrytende turbasert strategispill. Romvesener fra en fjern galakse hadde kommet for å ta over jorden, og det var din oppgave å stoppe dem. Med en glimrende blanding av basebygging, forskning og kamper, blåste spillet gamere av godstolen i 1993. Spillet er nå blitt freeware, og du finner det her." target="_blank">http://www.the-underdogs.org/game.php?gameid=4966">her</a>.</a>

Spillet er fortsatt i alpha-stadiet og det ligger en nedlastbar versjon av spillet på deres nettside. Denne koden er det dog lite å si noe om, for det er foreløpig svært lite man kan gjøre på dette stadiet, annet enn å zoome inn og ut på globusen. Personlig er jeg ganske så hardcore-fan av selve X-com-serien, og kan ikke si noe annet enn at jeg er overlykkelig over dette prosjektet.

Stay tuned for mer informasjon om spillet.

Les mer og se skjermbilder på Gamereactor.no

Tilbake