Vi snakket med produksjonsdirektør Christian Scharling og sjefsdesigner Cora Georgiou for å snakke om de siste 10 årene med Blizzards kortkrigere og hva fremtiden bringer, alt sammen på Warcraft: 30th Anniversary feiringen i London.
"Hei alle sammen og velkommen tilbake til Gamereactor. I dag er jeg her sammen med Christian og Cora fra Hearthstone-teamet. Vi er spesielt her i dag fordi dere er i London for å feire 30 år med Warcraft, men temaet for diskusjonen i dag kommer selvsagt til å være Hearthstone fordi det er det dere utmerker dere i. Så først og fremst, det har gått litt over 10 år med Hearthstone at dere har laget dette spillet og gjort slike utrolige ting med det. Hvordan går du frem for å kontinuerlig overraske spillere etter 10 år med å utvikle Hearthstone på denne måten? Så en av de tingene jeg virkelig liker med å jobbe med Hearthstone og å jobbe med teamet er at jeg aldri føler at vi hviler på laurbærene. Jeg tror at vi fortsetter å presse oss selv og finne nye måter å, nye sett, nye temaer, nye funksjoner i spillet i stedet for å gjøre det samme om og om igjen. Det føles som en ny dag hver dag, og det er utrolig gøy både å jobbe med og å se reaksjonene fra spillerne våre."
"Og jeg antar at det faktisk er en interessant ting du tar opp der, fordi dere har gjort så mange utrolige ting med Hearthstone og brakt så mange forskjellige mekanikker og utvidelser og sesonger. Hvordan sørger du for at nye spillere kommer inn i spillet og til og med folk som kanskje har vært borte en stund, kommer tilbake og ikke føler seg overveldet, de har heller ikke den frykten for å gå glipp av noe. Hvordan balanserer du alt dette? Ja, det er absolutt om å finne den rette balansen, og spesielt med et spill som nå er over 10 år gammelt, kan det være vanskelig til tider, men du vil sørge for at innholdet ditt føles friskt, at du hele tiden skaper nye og spennende opplevelser for spillerne som har vært med deg i hele 10 år."
"år, men også at dere fortsatt har veldig tilgjengelige og innbydende opplevelser for nye spillere som kommer inn på tavernaen for første gang, eller som kanskje er tilbakevendende spillere som ikke har spilt på mange år. Så det handler om å finne den rette balansen og sørge for at du har innhold som tjener alle typer spillere. Og apropos innhold, snart kommer det nye store utvidelsen kommer til Emerald Heart, til Emerald Dream, beklager. Hva kan vi forvente oss fra dette? Hva er noe som, gi meg heispresentasjonen av Smaragddrømmen."
"Vel, det er noe som jeg tror spillerne våre har ventet på veldig lenge. Det er noe vi har ventet på å gjøre. Det blir Smaragddrømmen mot Smaragdmarerittet. Så du har Ysera og den grønne drageflyvningen mot Xavius, og vi kommer til å få se noen nye mekanikker.
Vi har fått Dark Gifts for Nightmare-klassene, vi har fått Imbue som lar deg endre og oppgradere heltekreftene dine for Dream-klassene. Vi har Wild Gods som en syklus av veldig dyre legendariske håndlangere. Så det er mye å glede seg til, og mye vakker kunst, fantastiske nye mekanikker og forhåpentligvis opplevelser som spillerne våre virkelig vil elske."
"Ja, som Cora sa, Smaragddrømmen er et tema som vi har snakket om i bokstavelig talt årevis på Hearthstone, og jeg gleder meg veldig til å endelig komme i gang med det. Personlig elsker jeg Ysera og hele det grønne temaet og drømmene. Jeg gleder meg til å bringe det til spillerne.
Cora, du nevnte nettopp noen av de nye mekanikkene dere introduserer."
"Hvordan har dere, med alle de ulike utvidelsene og alt det andre dere har introdusert opp gjennom årene, hver med sine egne nye mekanikker, hvordan sørger du for at du hele tiden balanserer spillet slik at det ikke føles overveldende for spillerne?
Vi er så heldige at vi har noen veldig intelligente designere i Hearthstone-teamet."
"Vi har faktisk to separate team, ett for kreativ utvikling og ett for.., vi kaller dem endelig design. De er vårt balanse- og livebalanse-team.
Så vi har forskjellige faser av prosjektet, og nå som vi har jobbet med Hearthstone i 10 år, har vi blitt ganske flinke til å planlegge ting. Vi har laget 32 utvidelser nå, pluss minisett. Så det handler om å ha de dedikerte fasene i prosjektet, og vite når du skal flytte fra den ene til den neste, og bare sørge for at du har de rette folkene på de rette stedene for å kunne betjene de ulike delene av prosjektet."
"Nå har dere åpenbart 30 år med Warcraft å hente inspirasjon fra, men når dere lager en ny utvidelse, når dere lager nye mekanikker og introduserer alle disse nye elementene til Hearthstone, ser du på andre steder for inspirasjon?
Ser du på andre ting og tenker: "Det er noe de gjør veldig bra."
"kanskje vi kan gjøre noe lignende?
Jeg tror mye av grunnen er at vi er så heldige å ha utviklere på teamet som er spillere først og fremst selv. Så vi henter hele tiden inspirasjon fra Warcraft-universet, selvfølgelig fra de nye tingene som Warcraft-teamet jobber med, karakterer og historier. Det er så mange karakterer og historier i Warcraft som vi har ennå ikke har besøkt. Emerald Dream er en stor en. Men også bare personlige opplevelser, media, virkelig sjangre er en stor en. Vi lagde et mordmysterium for et par år siden, og det var.., første gang vi hadde muligheten til å gjøre det. Vi dro bare ut i verdensrommet."
"Så det er alltid, alltid et vell av ideer som teamet har, og det handler bare om, ...du vet, hva som er riktig tidspunkt å gjøre hva.
Ja, jeg mener, vi spiller alle slags spill, og vi henter inspirasjon fra alt vi gjør og jeg elsker alle TCG-er, og jeg elsker Hearthstone. Og jeg tror at, du vet, det siste når det gjelder å gå mangfoldig og gå inn på andre steder, gikk vi til StarCraft og det har vært veldig gøy å utforske. Og, du vet, jeg har spilt Priest med moderskipet og spamming ut en masse proto-greier, og det har bare vært en glede."
"Så jeg tror at det kommer fra mange forskjellige steder, og vi er ikke, du vet, nølende med å hente inspirasjon fra det vi møter.
Into the Emerald Dream kommer den 25. mars, tror jeg, og det bringer inn nye kort, nye mekanikker, alle disse forskjellige tingene for folk som kommer til å hoppe inn i det for første gang når den 25. mars kommer. Hva er et tips du vil gi dem? Hva er noe du ville sagt fra dag én, er dette noe du bør prioritere å gjøre?
Ja, absolutt. Så med utgivelsen av Into the Emerald Dream har vi også vår årlige rotasjon hvor vi kommer til å flytte tre sett ut av standardutgaven og gi dem ut i Emerald Drøm. Så jeg ser først og fremst til skaperne våre. Vi har så fantastiske skapere i Hearthstone-verdenen, og dette er spillere som er så utrolig erfarne og som deler ideene sine med andre. Så hvis du leter etter ideer til kortstokker, hvis du leter etter informasjon om hva du kan lage, er dette definitivt stedet du bør gå."
"Ja, du nevnte også tidligere hva vi kan gjøre for å gjøre det lettere å komme inn i spillet.
Og settrotasjonen er en stor del av det, at vi faser ut noe av det gamle innholdet fra kjernen og det gjør det mye lettere å komme inn fordi det er mindre overveldende med alt du har å ta inn når du blir med. Så det er et veldig godt tidspunkt å bli med og se til skaperne våre for kule kortstokkideer og hvor du skal begynne. Nå er det åpenbart 30 år med Warcraft, Det er derfor vi er i London og feirer i dag. Så hva er det dere og Hearthstone-teamet gjør for å feire jubileet? Vi har et stort år foran oss, vil jeg si, veldig Warcraft-tunge utvidelser som kommer til spillerne våre. Vi har faktisk annonsert alle tre av temaene våre allerede, noe vi ikke har gjort før, men kanskje vi har latt oss inspirere litt fra World of Warcraft, og de planlegger å kunngjøre sine tre temaer på BlizzCon."
"Så det handler egentlig bare om å gjenopprette den forbindelsen, og virkelig forankre oss i Warcraft-universet. Men så er det Hearthstone som tar de utrolige historiene og karakterene og gjør dem til våre egne, og gjør dem til fantastiske opplevelser for spillerne våre.
Du nevnte noen av de merkelige settene dere har laget, mordmysteriet, å dra ut i verdensrommet, noe som er en veldig annerledes ting å gjøre enn World of Warcraft."
"Nå som vi har spilt Hearthstone i 10 år, hva er noe du virkelig har lyst til å gjøre?
Kanskje noe litt særegent og uvanlig, et sted du kunne tenke deg å ta spillet for en uvanlig utvidelse eller et uvanlig sett. Cora planlegger noe her, jeg ser det allerede.
Det er så mange temaer jeg gjerne skulle ha gjort. Jeg vil ikke røpe noe, så jeg vil selvfølgelig ikke si noe som er under utvikling. Jeg er selv en skrekkfan, så jeg vil bare si at jeg synes det hadde vært veldig interessant å kanskje lage en litt satirisk type skrekkfilm og se hvordan vi kunne gjøre det i Hearthstone. Jeg vet ikke, kanskje det ikke ligger i kortene, men jeg tror det kunne vært morsomt å utforske."
"Så, dere, som en del av Blizzard, ble med i Xbox Game Studios-familien for rundt 18 måneder siden, og jeg nevner det fordi Xbox har gjort denne greia der de liker å bringe spillene sine til andre plattformer, og det er noe vi egentlig aldri har sett dem gjøre, men det har skjedd mer oftere. Hearthstone har for det meste vært veldig basert på PC og mobil. Ser du en verden der du potensielt kan ta det med til Nintendo Switch eller Switch 2 eller noe på sikt?
For øyeblikket har vi egentlig ingen planer rundt det. En av de kule tingene med Hearthstone er at det allerede er gratis å spille, så det er veldig enkelt å komme inn på disse plattformene. Så.., for øyeblikket er det ikke det vi planlegger å gjøre."
"Men hva med da, og jeg tar opp dette fordi jeg tror at hvis dere bestemmer dere for å gjøre dette, kan jeg se for meg at du erobrer denne verdenen, fysisk Hearthstone. Er det noen som helst sjanse for at dere ser på å gjøre noe sånt?
Jeg vet ikke om du er kjent med WoW TCG som Hearthstone lager, som Hearthstone på en måte ble født ut av. Jeg tror to personer som på en måte kommer fra fysiske TCG-medier, tror jeg ikke det finnes noe lignende. Hearthstone, vi gjør vårt beste for å gi deg den fysiske følelsen, og jeg tror at det finnes så mange fantastiske alternativer for spillere, men WoW TCG var egentlig utgangspunktet vårt. Vi prøver å beholde så mye som mulig av det fysiske, håndgripelige kortspillfølelsen i Hearthstone."
"Så, 10 år med Hearthstone har allerede vært. Jeg antar at vi ser ned i løpet av ytterligere 10.
Hva kan vi forvente oss? Hva er det dere gleder dere til å gjøre?
Vi har også annonsert at vi har noen kule arenaendringer som kommer. Arena var en av de opprinnelige modusene våre i spillet, og vi har gjort, vi har revidert den litt i løpet av det siste året, og med noen endringer som vi har introdusert, har det blitt veldig godt mottatt."
"Så vi ønsker å doble ned på det og virkelig gjøre en betydelig oppdatering av det, som er på vei, og det gleder jeg meg veldig til.
Og så som et siste spørsmål, så har vi åpenbart, vi er her for å feire 30 år av Warcraft. Dere har nylig feiret 10 år med Hearthstone. Så.., ...når dere ser på Warcraft som en helhet, hva er et minne som dere ser på som.., dere vet, den langvarige merkevaren, og tenker, det er noe som virkelig skiller seg ut for meg?
Cora?
Det er bare for mange til å si. For meg er dette ikke så mye Warcraft-spesifikt, det er veldig Hearthstone-spesifikt. Min første BlizzCon var BlizzCon 2019, og det var der vi hadde Hearthstone-verdensmesterskapet, og å se Lion vinne verdensmesterskapet live på BlizzCon 2019, jeg hadde nettopp blitt med i Hearthstone-teamet som to måneder tidligere. Så bare det å kunne være i et publikum av fans og føle det håndgripelige spenningen ved den store begivenheten, det var virkelig noe helt unikt. Så jeg gleder meg virkelig til å å kunne være sammen med fansen vår her i dag, og det er et minne jeg aldri vil glemme."
"Christian?
Ja, jeg er veldig enig i det. Det er mange kule minner. Jeg har vært med Hearthstone i lang tid, og å møte folk på BlizzCon, det er vanskelig å beskrive hvor mye energiinnsprøytning det egentlig er."
"Vi tar selvsagt imot tilbakemeldinger fra fansen vår hele tiden gjennom ulike medier, men å møte dem personlig og snakke gjennom, du vet, hei, hva tenker de, og, du vet, gjensidig ting begge veier, det føles fantastisk. Og når vi drar tilbake, er det virkelig med mye energi til å gjøre vårt beste for kampen, og jeg ser frem til i kveld, hvor vi har en mini i den versjonen også, og til å møte alle sammen."
"Vel, der har vi det. 30 år med Warcraft, vi feirer det i dag i London.
10 år med Hearthstone skjedde, jeg tror det var i fjor, så følg med for en annen ni år, og så gjør vi kanskje noe for å feire 20-årsjubileet. Men ja, til da, takk for at dere lyttet, og vi sees i neste Game Raptor-intervju."