Gamereactor



  •   Norsk

Medlemsinnlogging
Gamereactor
film-anmeldelser
Wicked: For Good

Wicked: For Good

Denne er enda bedre enn den første filmen, med mer action og bedre tempo, et emosjonelt klimaks fra start til slutt og, som forventet, strålende skuespillerprestasjoner.

Abonner på vårt nyhetsbrev her!

* Påkrevd felt
HQ

Med tanke på den rungende suksessen til Wicked (del 1), som kom ut i fjor, og den universelle hyllesten den fikk, var det liten tvil om at oppfølgeren ville bli like bra. Men det skal ikke rokke ved det faktum at Wicked: For Good ikke bare er "like bra" som sin forgjenger, den er bedre på alle måter. En dundrende suksess som setter en ny standard for Hollywood-musikaler, og som vil bli husket som en umiddelbar klassiker.

Wicked: For Good Den nye filmen er en filmatisering av 2. akt av scenemusikalen som hadde premiere i 2003. Det hele er en del av samme produksjon, med begge filmene innspilt samtidig, og du kan ikke ha den ene uten den andre, men det er sant at hvis den første filmen var en veldig lang introduksjon av flere karakterer og konfliktoppsett, er det i Wicked Part 2 at det hele eksploderer.

HQ

Fra det øyeblikket filmen starter, er du vitne til ekstremt intense scener: Karakterer kolliderer på dramatiske og uopprettelige måter, nye avsløringer endrer alt i livene deres, og sjokkerende vendinger avløses av den ene etter den andre i et nesten utmattende tempo. Det finnes rom for munterhet og komikk, noen ganger overraskende - filmens morsomste scene er også et av de mest dramatiske øyeblikkene - men alt i alt er dette en mye mørkere film,
mer plottung enn den første "Act 1"-filmen (det er også mange actionscener med mer overbevisende CGI, og alle musikalske innslag tjener til å bevege historien), men klarer likevel å være tro mot karakterene selv i de mest utfordrende situasjonene og avslutte den på en tilfredsstillende måte.

Dette er en annonse:

Alle skuespillerne står opp for anledningen og hever nivået i mye mer emosjonelt krevende øyeblikk. Ariana Grande stjal showet i den forrige filmen med sin briljante og morsomme prestasjon som den sprudlende Galinda, men nå som karakteren hennes endelig vokser, selger hun fullstendig hvordan hun innser den triste sannheten bak fasaden sin og blir "Glinda den gode".

Men det er Cynthia Erivo som står overfor den tøffeste utfordringen med å bære den ødeleggende buen der hun virkelig blir den onde heksen fra Vesten som vi alle kjenner fra 1939-versjonen av Trollmannen fra Oz ... men samtidig forbli tro mot den dypt sårede og følsomme karakteren vi kjenner (nå) til tross for hennes utseende, noe som gjør henne enda mer sympatisk enn før.

Wicked: For Good

Når Wicked og Trollmannen fra Oz kolliderer

Det er når plottene fra Wicked: For Good og Trollmannen fra Oz begynner å konvergere at vi får noen av de mest sjokkerende øyeblikkene, og kanskje er det også da sømmene som sydde sammen disse filmene begynner å bli merkbare, og avslører at disse to parallelle historiene egentlig ikke stemmer helt overens. Wicked (den opprinnelige romanen av Gregory Maguire fra 1995) hadde som mål å utforske at begrepet "ondskap" bare er et spørsmål om perspektiv, og brukte som eksempel den offentlige historien om Trollmannen fra Oz av Frank Baum.

Dette er en annonse:

Musikalen fra 2003, som filmen er en direkte adaptasjon av, tok utgangspunkt i det samme premisset, men brukte en litt lettere tilnærming, mindre kynisk og litt mer optimistisk, uten å ofre kjernebudskapet om hva som gjør Wicked som helhet verdt å se. Ideen er god (å vise en parallell historie som avslører at det man trodde var ondt i Trollmannen fra Oz, ikke var som det så ut til, og at den sanne ondskapen ofte er skjult og forkledd som "god"). I en isolert sammenheng er det imidlertid ikke alltid det henger like godt sammen.

Wicked: For Good

Men hvem orker vel å se noe så ondskapsfullt som et isolert verk? Utklippene vi får fra Dorothy og den geniale måten den kontekstualiserer de andre karakterene på, som Blikkmannen og Den feige løven, er veldig morsomme å se på, og fungerer som en gripende hyllest til Judy Garland-klassikeren fra 1939 som setter prikken over i-en på det som helt sikkert kommer til å bli ansett som en moderne klassiker.

Men enda viktigere er det at Wicked er innrammet i historien vi alle trodde vi kjente, og som forsterker det vakre budskapet som ble så perfekt introdusert i den første filmen: at vi må omfavne forskjellene våre, ikke la oss påvirke av fordommer, at det å lene oss på andre og være snille mot alle vil gjøre oss bedre ... alle de vakre lærdommene som, hvor grunnleggende de enn måtte være, vi alle trenger å bli minnet på av og til. Og hvis det er gjort med samme storhet og finesse som i Wicked, er det dobbelt så bra.

Wicked: For Good
09 Gamereactor Norge
9 / 10
+
Endelig settes det i gang alt det som bare ble lagt opp til i den første filmen: non-stop følelser fra start til slutt.
-
Det kan bli litt for mørkt i forhold til den mye mer familievennlige og morsomme første akten.
overall score
er vår karakter på tvers av Gamereactor-nettverket. Hva er din? Dette er gjennomsnittskarakteren i alle Gamereactor-landene

Relaterte tekster

Wicked: For GoodScore

Wicked: For Good

FILM-ANMELDELSE. Skrevet av Javier Escribano

Denne er enda bedre enn den første filmen, med mer action og bedre tempo, et emosjonelt klimaks fra start til slutt og, som forventet, strålende skuespillerprestasjoner.



Loading next content