Skip to main content
Nyheter

AI-musikkgenerator taper opphavsrettssak etter å ha brukt menneskeskapt kunst som «inspirasjon

En domstol avgjorde at modellen ikke kunne bruke kunstnernes verk til å trene seg selv.
David Caballero Editor-in-Chief Spain 7 august 2026

Via Mixmag.

Suno er et selskap som utvikler musikkgeneratorer basert på kunstig intelligens, og har nå tapt en opphavsrettssak i Tyskland. München tingrett dømte til fordel for den tyske rettighetsorganisasjonen GEMA og konkluderte med at Suno aldri hadde rett til å bruke musikk representert av GEMA til å trene sin generative AI-modell.

I likhet med andre lignende saker i nyere tid slår kjennelsen fast at AI-trening fortsatt kan utgjøre et brudd på opphavsretten. Ifølge rapporten nedenfor fant retten at Suno har brukt, lagret og reprodusert opphavsrettsbeskyttet musikk uten lisens, noe som er i strid med både tysk og amerikansk opphavsrettslovgivning.

Som andre organisasjoner krever, kan avgjørelsen øke presset på AI-musikkbedrifter om å betale for lisenser. Suno står nå overfor erstatningskrav, som ennå ikke er fastsatt, mens dommen styrker GEMAs argument om at AI-selskaper må skaffe lisenser til musikkataloger før de bruker dem kommersielt på noen måte. I tillegg til musikerorganisasjonene står Suno også overfor andre søksmål fra store plateselskaper, blant annet Universal og Sony.

Editor-in-Chief Spain David Caballero was editor-in-chief of Gamereactor Spain, writing for the site from 2011. He covered video games alongside film, tech and wider culture, and interviewed developers at events across Europe.
Full profil Gamereactor-skribent siden 2011 · 585 publiserte artikler
Hvorfor stole på Gamereactor
23 Utgaver Hver med sin egen redaksjon og sine egne karakterer.
1998 Publiserer siden Uavhengig eid hele veien.
100% Hands-on Skrevet ut fra tid med spillet, aldri pressemateriell.
1–10 Nettverksscore Hver utgaves karakter, sammenlagt og vist.