Skip to main content
Gamereactor Nyheter
Nyheter

- Dataspill fører til mobbing

Sør-Korea skal innføre spillrestriksjoner
Morten Bækkelund 16 februar 2012

Hvis vi skal tro The Korean Ministry of Education, Science and Technology er dataspill og internettavhengighet den primære årsaken til at mange unge opplever mobbing i skolen og hverdagen.

Dette kan de ikke ha noe av, og derfor planlegger de nå å innføre et tiltak de har gitt navnet Cooling Off-systemet.

Dette systemet innebærer at unge spillere kun vil få anledning til å spille data- og konsollspill to timer om gangen før systemet blir sperret av. Videre vil systemet sørge for at spillere får regelmessige advarsler om det faretruende forbruket straks man har spilt mer enn én time i strekk.

Sør-Korea har allerede innført et liknende system som hindrer personer under 16 år i å spille dataspill på nattestid, men nå skal altså restriksjonene utvides for å stoppe mobbingen.

Så langt Gamereactor er kjent med forelegger det imidlertid ingen vitenskapelig bevis på at vold og mobbing kan relateres til dataspill, og vi føler oss nokså sikre på at mobbing forekom også før datamaskinenes tidsalder.

Her er det best å holde et halvt øye på klokka, farlig å bli sittende for lenge.

Full profil 10 560 publiserte artikler
Hvorfor stole på Gamereactor
23 Utgaver Hver med sin egen redaksjon og sine egne karakterer.
1998 Publiserer siden Uavhengig eid hele veien.
100% Hands-on Skrevet ut fra tid med spillet, aldri pressemateriell.
1–10 Nettverksscore Hver utgaves karakter, sammenlagt og vist.