Skip to main content
Gamereactor Nyheter
Nyheter

Det britiske militæret vil gå om bord i tankskip fra den russiske skyggeflåten

Beslutningen har som mål å begrense Moskvas oljeeksport og skjerpe håndhevingen av sanksjonene.
Óscar Ontañón Docal Editor Spain 26 mars 2026

Keir Starmer

Storbritannia har gitt militæret tillatelse til å borde og arrestere oljetankere med tilknytning til Russland som mistenkes for å operere i den såkalte skyggeflåten.

Statsminister Keir Starmer sier at beslutningen er utformet for å forstyrre eksporten som bidrar til å finansiere Vladimir Putins krig i Ukraina.

"Vi går enda hardere til verks mot skyggeflåten hans", sier Starmer, og knytter beslutningen til stigende oljepriser og pågående globale spenninger.

Britiske myndigheter har sagt at fartøy som nekter å etterkomme kravene, kan bli bordet, og at det kan bli reist straffesak mot eiere og operatører for brudd på sanksjonene.

Russland har i stor grad benyttet seg av disse skipene for å omgå vestlige restriksjoner siden invasjonen av Ukraina i 2022, og Storbritannia anslår at de transporterer mesteparten av landets råoljeeksport.

Kunngjøringen kommer samtidig som europeiske land trapper opp innsatsen for å slå ned på nettverket, på grunn av bekymring for både sanksjonsunndragelse og miljørisiko.

Editor Spain Óscar Ontañón Docal wrote for Gamereactor from 2024, covering world news and politics alongside games, hardware and film. His work appeared on the Spanish and international editions.
Full profil Gamereactor-skribent siden 2024 · 4 535 publiserte artikler
Hvorfor stole på Gamereactor
23 Utgaver Hver med sin egen redaksjon og sine egne karakterer.
1998 Publiserer siden Uavhengig eid hele veien.
100% Hands-on Skrevet ut fra tid med spillet, aldri pressemateriell.
1–10 Nettverksscore Hver utgaves karakter, sammenlagt og vist.