
Siste nytt om Norge. Norge har tatt et viktig skritt i moderniseringen av forsvaret med leveransen av de første Joint Strike Missiles (JSM) til F-35-jagerflyene. Dette kommer kort tid etter at landet har fullført anskaffelsen av hele flåten på 52 F-35-fly.
JSM-missilet, som er utviklet av Kongsberg Defence & Aerospace i samarbeid med Forsvarsmateriell, har avanserte presisjonsangrepsegenskaper som gjør det mulig for F-35 å angripe forsvarte mål på større avstander samtidig som stealth-profilen opprettholdes.
Med dette er det norske forsvaret klar til å forbedre sin evne til å beskytte seg mot fremtidige trusler og sikre sin forsvarsstrategi både på land og til sjøs. Foreløpig gjenstår det å se hvordan JSMs operative innvirkning vil omforme landets forsvarsstrategi.