Skip to main content
Nyheter

Square Enix: Final Fantasy XVI-overskuddet innfridde ikke forventningene våre

Det gjorde heller ikke Final Fantasy VII: Rebirth, noe som bidrar til å forklare hvorfor JRPG-giganten nå beveger seg bort fra eksklusive spill.
Jonas Mäki Editor Sweden Oppdatert 19 september 2024

I går ble Final Fantasy XVI lansert på PC, noe som gir et nytt publikum muligheten til å nyte det anerkjente rollespillet. Spillet har tidligere bare vært tilgjengelig for PlayStation 5 og mange har lurt på hvor godt det har solgt, med tanke på Square Enix' nylige kunngjøring om at de beveger seg bort fra eksklusive spill og over til en strategi for flere formater.

De som trodde at ting ikke gikk så bra som de hadde håpet har tydeligvis vært inne på noe, for i den økonomiske resultatpresentasjonen som ble gjort i mai (og som først nå er offentliggjort), skriver sjef Takashi Kiryu:

"I undersegmentet HD Games lanserte vi flere nye titler, inkludert store titler som Final Fantasy XVI og Final Fantasy VII: Rebirth, men fortjenesten innfridde dessverre ikke forventningene våre."

Han fortsetter også med å forklare at "det innledende salget ikke var så sterkt som forventet" for Final Fantasy VII: Rebirth.

Kort sagt ser det ut til å være en god grunn til at Square Enix velger en ny strategi. Salget er rett og slett ikke tilstrekkelig (i hvert fall ikke i forhold til utgiftene) til å gi ut sine største spill eksklusivt.

Editor Sweden Jonas Mäki has written for Gamereactor since 2002, becoming an editor in 2007. He covers the video game industry across news, releases and the business side, with a particular interest in sales figures and where the industry is heading.
Full profil Gamereactor-skribent siden 2007 · 5 357 publiserte artikler
Hvorfor stole på Gamereactor
23 Utgaver Hver med sin egen redaksjon og sine egne karakterer.
1998 Publiserer siden Uavhengig eid hele veien.
100% Hands-on Skrevet ut fra tid med spillet, aldri pressemateriell.
1–10 Nettverksscore Hver utgaves karakter, sammenlagt og vist.