Skip to main content
Anmeldelser Evil Islands: Curse of the Lost Soul

Evil Islands: Curse of the Lost Soul

Evil Islands: Curse of the Lost Soul er et utrolig omfattende, meget pent og virkelig fengende rollespill på størrelse med Baldurs Gate.

Det er ikke bare i Amerika, det lages store vel gjennomtenkte spill prosjekter. Det har danske IO Interactive nyligt bevist med Hitman, og i dag skal vi se på noe så eksotisk som et russisk spill. Russland som i spill verdenen ikke er kjent for så mye annet enn Tetris, har et nytt sterkt kort på hånden. Evil Islands: Curse of the Lost Soul, et utrolig omfattende, meget pent og virkelig fengende rollespill utviklet av Nival Interactive.

Enda en helt uten hukommelse
Det fremdragende Planescape: Torment hadde en hovedperson helt uten hukommelse, og det har Nival åpenbart syntes så godt om, at de også måtte ha en. Hvordan det så har seg at hovedpersonen kan huske sitt eget navn, vil jeg ikke komme nærmere inn på.

Vår noe tvivlsomme helt heter Zak, og da han våkner midt i en tempelruin med en liten drage svevende foran seg blir han litt overrasket. Værre blir det bare da han finner ut at han ikke aner hvem han er, eller hvor han befinner seg. Zak får imidlertid slept seg bort til den nærmeste landsbyen, hvor oppstyret er stort: Den utvalgte har nemlig vist seg! I fælge gamle historier skulle den utvalgte dukke opp nede ved de hellige tempelruinene, og landsbyens leder får fort fortalt deg, at du enten er den utvalgte, eller en fæl forbryter, som skal kastes på bålet for å ha skjendet de hellige templer ved din tilstedeværelse.

Den utvalgte eller en simpel bygutt
For Zak er det ikke noe vanskelig valg. Landsbybeboerne oppfatter deg imidlertid ikke som mye annet enn en bygutt med en fin tittel, og du tvinges mer eller mindre til å utfære den ene halsbrekkende oppgaven etter den andre. I landsbyen er imidlertid ikke alt som det ser ut. Det er en sterk indre splittelse mellom noen av borgerne, og de gjær hver for seg deres beste for å sette deg opp mot deres motstandere. Dessuten har du på fælelsen, at landsbybeboerne ikke akkurat har så rent mel i posen som færst antatt. Men hvordan henger det sammen med den mystiske lille dragen som hele tiden dukker opp?

Dette spillet er STORT
Etter godt og vel 20 timer i selskab med Evil Islands, fæler jeg ikke engang, at jeg har skrapet i overflaten enda. Utviklerne hos Nival lover, at det skulle være dræye 100 timers spill å hente, men umiddelbart tror jeg, det er ganske lavt satt. Vi snakker her om et spill i samme stærrelsesorden som Baldur`s Gate serien, og det er ikke småting skulle jeg lige hilse å si! Men hva betyr stærrelsen hvis ikke innholdet er i orden? Intet. Men frykt ikke... Evil Islands er fylt med det lekreste innholdet, jeg har sett på lenge.

Nytt experience system
Færst har det et interessant nytt experience point system. Man får akkurat som i alle andre rollespill xp ved å utfære quests og drepe monstre. De xp man tjener kan brukes til å heve sine forskjellige stats. Får du f.eks. 160 point for en quest, har du nå 160 ekstra points å fordele. Poengene kan brukes til å heve dine nåværende stats eller til å kjæpe nye skills, men sats ikke på å kjæpe mer enn 2-3 forskjellige skills.

Hver gang man kjæper en skill, stiger prisen betydelig på de resterende. Og ettersom en skill fås i tre levels, behæver man ikke kjæpe så mange, fær det blir ufattelig dyrt å spesialisere seg fullt ut. Det er derfor en god idÚ å bestemme med en gang, om du vil være en ækse-svingende bælle, en elegant bueskytter, eller om du heller vil fokusere på magiens lære. For du kan umulig være god til alt sammen.

Våpen, rustninger og arbeidstegninger
I butikkene kan du kjæpe masse forskjellige ferdiglagede våpen og rustninger. De blir imidlertid bra nok i lengden, og derfor har du muligheten til å kjæpe arbeidstegninger (blueprints), så du selv kan bestemme hvilke materialer som skal inngå i prosjektet.

Nye lærbukser
Hvis vi skal lage et par lær bukser, er det flere typer lær å velge mellom. Der er tynt lær, hardt lær eller kanskje pels for å gjære buksene mer interessante. Hardt lær gir naturligvis en bedre beskyttelse enn tynt lær, men er samtidig noe dyrere. Det er derfor opp til deg selv, hvilken kvalitet buksene ender opp med å ha.

Let`s go hunting!
Materialet kan kjæpes til overpris i butikken, eller man kan skaffe det selv. I læpet av dine eventyr treffer du selvfælgelig på ville dyr, som ikke behæver noen unnskyldning for å kaste seg frådende over deg. Avhengig av arten og stærrelsen gir de en viss mengde materiale. Et voksent villsvin gir f.eks. to stykker tynt lær, mens det noe farligere, herdede svarte villsvinet gir tre stykker hardt lær. Materiale du ikke har bruk for kan selges til butikken.

Flere karakterer

Grafikk
9 / 10
Lyd
7 / 10
Spillbarhet
9 / 10
Varighet
9 / 10
8
God av 10 · Gamereactor Norge
Plusser Et stort, flott og virkelig omfattende rollespill som bare har en enkelt feil.
Minuser Stemmene. De er forferdelige, og så kan man ikke en gang slå dem av.
Full profil 19 publiserte artikler
8
God Nettverkskarakter på tvers av 1 utgaver
Hvorfor stole på Gamereactor
23 Utgaver Hver med sin egen redaksjon og sine egne karakterer.
1998 Publiserer siden Uavhengig eid hele veien.
100% Hands-on Skrevet ut fra tid med spillet, aldri pressemateriell.
1–10 Nettverksscore Hver utgaves karakter, sammenlagt og vist.