Novint Falcon 3D heter produktet som har revolusjonert spillingen min og da i spill som Crysis, Quake 4 og Penumbra: Overture. Jeg har fått opp øynene for en sak som ikke bare er fremtidsrettet, men det er så unikt at jeg gir all den ros jeg kan til de som står bak.
I starten da jeg pakket opp denne saken, var jeg veldig skeptisk. For det første var Falcon 3D en stor gjenstand som ville ta mye plass av mitt ellers så lite skrivebord. For det andre virket det hele veldig klumpete og jeg skjønte ikke hvordan dette produktet ville ta over for musen. Men etter å ha lest manualen, lagt inn driverne og montert opp min nye "3D-mus" var jeg klar til en opplevelse jeg bare vil anbefale dere andre gamere. For maken til stilige greier skal man lete lenge etter. Jeg har alltid vært ute etter produkter som hever min spillopplevelse og med hånden godt plantet på hjertet kan jeg si at Novint Falcon 3D har gjort meg til en slave for dette spillverktøyet.
Hele historien startet på E3 i 2006, hvor dette produktet ble for første gang presentert spillverdenen. Mange undret seg over formen og så ikke helt for seg mulighetene. Fra da og frem til i dag, har Novint klart å fange mange store utviklere og spilldistributører og i tiden fremover vil vi se massiv støtte og mange store spill hvor man vil kunne spille med dette unike redskapet. I pakken som dukket opp, lå spill som Crysis, Quake 4 og Penumbra: Overture og her blir vi vitne til hvilken kraft som ligger i denne meget spesielle musen. I tillegg til disse "kjente" spillene fant vi et lite småspill med tittelen Newton's Monkey Business pluss en haug med andre mindre spill som gir deg god underholdning, utfordring og en unik opplevelse med Falcon 3D. spillene hadde en enkel, men grei grafikk og høy partyfaktor. Det som virkelig imponerte meg var måten spillene var lagd på og de mulighetene som lå til rette for Falcon 3D. Spillbarheten med musen var genial og man kunne på enkle bevegelser kaste, flyve, hoppe, skyte og løpe med denne saken. Superb produkt som gir deg en annen oppfatning for hvordan spill skal spilles.
Designmessig ser produktet ut som dødsstjernen fra Star Wars. Jeg for også følelsen av å holde i noe som er tatt rett fra Valves Half-Life verden. Selv om designet kan skremme noen og at størrelsen er ganske enorm, så skal man heller tenke på hva man får og hvilken opplevelse man får med produktet. Falcon 3D er lagd i hvit plast med tunge støtteføtter. Midt i kulen finner du inngangen til laseren og tre armer som du styrer med. På utkanten av armene finner du en kule hvor de forskjellige musfunksjonene ligger. Fire knapper er nok til at du får full kontroll over spillingen din samt at du selvsagt bruker tastaturet med å styre deg bak, frem, opp eller ned. For å få strøm til monsteret må du koble til strømledningen og via USB-en sendes signalene. Noe mer komplisert enn det er det ikke.
Når du har montert opp tingen, må du legge inn driverne som følger med. Og i min pakke fant jeg drivere til de spillene jeg spilte samt PDF-er med info om selve produktet. Det er viktig å legge inn de modifiserte driverne til hvert enkelt spill for at du skal få utbytte av Falcon 3D, men når alt dette er gjort, kan du ta del i en unik og spesiell verden som mange vil misunne deg med. Husk også å legge inn de forskjellige patchene som har blitt sluppet til spillene også - det må du ikke glemme.
Å spille med Falcon 3D er en drøm og motstanden fra de tre armene er akkurat perfekt. Nøyaktig og treffsikker spiller jeg meg brett for brett i Crysis som var min favoritt. Måten du beveget deg på og selve siktingen på fiendene overgår alt annet jeg har prøvd tidligere. Til og med det litt eldre spillet Quake 4 fikk nytt liv og ble faktisk spilt en god del, før jeg etter hvert hoppet over til Crysis igjen. Et spill som i mine øyne overrasket meg en god del var uten tvil Penumbra: Overture. Dette er et adventure-spill (eventyr) og her har Novint gjort en mesterlig avgjørelse på hvordan man styrer spillet. Her fikk Falcon 3D virkelig prøvd seg og det i spill som man tror ikke passer til dette produktet. Å bevege armene samtidig som du sikter og skyter fungerer helt utmerket og det hele virker så naturlig at man spilling med en vanlig mus nå blir som å gå tiår tilbake i tiden.
Jeg har snakket med Reachin Technology som er distributør av Novint Falcon 3D her i Norden og de kunne fortelle at det kommer flere store spill med støtte for produktet i tiden fremover og at de får bra med støtte fra både spillutviklere som spilldistributører og dette lover godt for et produkt som revolusjonerer spillingen.
Om ikke lenge vil det være mulighet for å kjøpe inn en pistol som du monterer inn der kulen nå sitter. Tenk deg nå å spille spill som Crysis og Quake 4. Jeg håper at når Battlefield 3 en gang lanseres at det vil finnes en mod som gjør at jeg kan bruke dette herlige produktet og da med pistolen - det hadde vært lekkert det.
Så nå lurer dere sikkert på hva herligheten koster? Tenker nok det ja! For kun 1599,- hos Komplett.no kan du slå kloa i dette unike spillredskapet og det er ikke mye med tanke på den revolusjonen du som spiller opplever. Selvsagt vil nok mange grynte på nesen å synes at det er litt kostbart, men igjen - det er verdt investeringen. Jeg er så fornøyd med Falcon 3D at jeg gruer meg til å spille andre spill uten dette produktet og en stor nedtur er det uten tvil. Nå krysser jeg fingrene for at flere og flere spill støtter Falcon 3D og at spillene slippes på releasedagen med en mod som gjør at vi kan ta i bruk produktet med en gang uten å måtte vente på at produsenten kommer med en mod. Spillutviklere og spilldistributører - Se her og les dette; lag patcher som støtter dette produktet og jeg kan garantere dere at spillet deres får et nytt liv for oss hardcore gamere som gjerne bruker penger på ting som hever våre spillopplevelser.
Flere karakterer
- Utseende
- 9 / 10
- Pris
- 8 / 10
- Kvalitet
- 9 / 10
- Funksjonalitet
- 10 / 10