Skip to main content
Gamereactor Anmeldelser Virtua Tennis 2009
Anmeldelser Virtua Tennis 2009

Virtua Tennis 2009

Segas tennisserie har i en årrekke vært den morsomste tennissimulatoren. Men i den nyeste utgaven er det små detaljer som ødelegger litt for moroa.
Jon Cato Lorentzen Testet på Multi 5 juni 2009

Tennis gjør seg som videospill, det har fungert utmerket i spillform helt siden Pong erobret spillehallene på 70-tallet. Det er en enkel sport med enkle regler som lett overføres digitalt.

Men det gjelder å finne den rette balansen. Du kan lage fjåsetennis med brennende tennisballer som i Mario Tennis, eller beinhard simulasjonstennis som i Top Spin-serien. Virtua Tennis har lagt seg midt mellom disse to spillene, og i forgjengeren, Virtua Tennis 3, fant de en tilnærmet perfekt blanding av visuell realisme med et mer arkadepreget gameplay.

På overflaten virker Virtua Tennis 2009 som nøyaktig det samme spillet som forgjengeren, men etterhvert åpner det seg noen små endringer. 2009-utgaven har nemlig litt mindre arkadepreg enn tidligere. Der man før kunne slenge seg etter ballen over halve banen beveger spillerne seg mer realistisk nå, og posisjon har blitt enda viktigere for å lykkes med karrieren sin.

Personlig foretrekker jeg spillsystemet i forgjengeren, jeg synes det blir litt for stramt nå. Men er du mer simulatorspiller vil du helt sikkert sette pris på endringene.

For ellers er det lite nytt. Til tross for mer realistiske kamper reiser du fortsatt rundt og skyter tennisballer på blinker og sjørøverskuter i papp for å trene opp ferdighetene dine. Presentasjonen og menyene er så og si identiske.

Spillet har også flere kjente spillere fra virkeligheten, som Roger Federer, Rafael Nadal, Venus Williams og Maria Sharapova, som tennisfans helt sikkert vil sette pris på å spille med eller mot.

Virtua Tennis 2009 er et solid tennisspill med mye underholdning, men er du veteran i forgjengerne er sjansen stor for at det vil minne for mye om en reprise enn et helt nytt spill. Og foretrekker du litt mer løssluppet arkadetennis fremfor simulasjon vil jeg heller anbefale forgjengeren. Et lite steg til siden for Virtua Tennis-serien, ikke noe mer.

Flere karakterer

Grafikk
8 / 10
Lyd
7 / 10
Spillbarhet
7 / 10
Varighet
7 / 10
7
God av 10 · Gamereactor Norge
Plusser Fine spillfigurer, bra tennisatmosfære
Minuser Litt seig kontroll, småkjedelig karriere
Nettverkskarakter Gjennomsnitt på tvers av 2 Gamereactor-utgaver
6,5 spredning 6–7
Gamereactor 6
Gamereactor Norge 7
Full profil 2 162 publiserte artikler
7
God Nettverkskarakter på tvers av 2 utgaver
Fakta om spillet
Utvikler Sumo Digital
Utgiver Sega
Utgis 29 mai 2009
Testet på Multi
Sjanger Sports
Plattformer
PC PS3 Xbox 360 Wii
Hvorfor stole på Gamereactor
23 Utgaver Hver med sin egen redaksjon og sine egne karakterer.
1998 Publiserer siden Uavhengig eid hele veien.
100% Hands-on Skrevet ut fra tid med spillet, aldri pressemateriell.
1–10 Nettverksscore Hver utgaves karakter, sammenlagt og vist.