Skip to main content
Gamereactor Anmeldelser City Life: Deluxe
Anmeldelser City Life: Deluxe

City Life: Deluxe

Er du fan av byggespill og har hatt et langt og trofast forhold til Maxis' Sim City-serie? Nå kommer Monte Cristo med en oppfølger til det kritikerroste City Life. Vi har testet!
Børge Fjeld Testet på PC 27 februar 2007

I min mange, mange år som aktiv gamer har jeg prøvd utallige spill, og en av mine favorittsjangere er bysimulatorspill hvor du selv bygger dine egne byer. Jeg har bestandig vært en stor fan av Sim City og på mitt lille kontor har jeg hele samlingen stående pent og pyntelig i hyllen helt fra det første spillet ble lansert i 1989 og frem til Sim City: Rush Hour. Maxis var den store utvikleren som jeg satte min lit til hver gang et nytt Sim City-spill så dagens lys. I mai i fjor ble jeg derimot tatt grundig på senga av et nytt bysimulatorspill - Monte Cristos City Life. Jeg elsket dette spillet og brukte mange hundre timer på å kreere store fete byer med masse liv.

Hva var så nytt med City Life da det ble lansert og hvorfor var det bedre enn for eksempel Sim City: Rush Hour? Det som mest imponerte meg, var muligheten å zoome helt ned til bakkenivå og faktisk se ansiktsuttrykkene på dine undersåtter. Du kunne som jeg bestandig hadde drømt om stå på den mest trafikkerte veien og studere bilene som kjørte kjapt forbi, du kunne se opp på de megahøye skyskraperne som du selv hadde bygd opp, du kunne bevege deg på bakkenivå uansett hvor i byen du beveget deg og alle animasjonene førte til et spill med veldig mye liv og røre. En annen ting jeg ble introdusert for var klasseinndeling. Her fant du faktisk hele seks forskjellige klasser som måtte behandles med omhu. Alle disse hadde sine gjøremål, arbeidsforhold og måtte underholdes på best mulig måte. Du kunne for eksempel ikke sette opp rike butikker i fattige strøk eller motsatt. Hele tiden måtte man passe på at disse gruppene ikke kolliderte med hverandre, for gjorde de det, var det bare å forberede seg på massive gatesalgsmål og uro i bydelen. City Life bød dermed på noe som ikke Maxis en gang hadde tenkt på og dette gjorde meg til en stor fan av City Life.

Nå er snart ett år gått og jeg har fått tilsendt City Life Deluxe hvor utvikleren lover enda mer av det gode. Bak på coveret står det at denne versjonen inneholder over 100 flere bygninger hvor du blant annet kan smykke byen din med kjente landemerker som det Hvite Hus, Eiffeltårnet, Kreml samt en haug av andre bygninger. I tillegg lover Monte Cristo hele 27 terreng å boltre oss i. Noen er veldig enkle, mens andre krever litt utfordring med tanke på byens infrastruktur og beliggenhet i forhold til sjø, fjell m.m. Ikke bare må du passe på at byen bygges på best mulig måte, men du må også ta vare på de seks forskjellige klassene. For hvis ikke vil det etter hvert bli kaos i paradiset, og det kan i verste fall føre til fraflytting og tomme gater som til slutt fører til økonomisk ruin. Men det er ikke bare dette du må følge med; fokuset bør også være på hvordan befolkningstettheten, forurensingen, utdanningen, trafikken, skolesituasjonen er. Pass på å ha nok med sykehus, politistasjoner, brannstasjoner, skoler og andre viktige bygg som er med på å føre samfunnet ditt til topps.

Det som gjør mest inntrykk på meg er den enorme variasjonen. Det grafiske er helt i toppen og med zoome-effekten kan du på timesvis sitte og beundre dine byggverk. Og går du lei de forhåndsprogrammerte bygningene, kan du med en editor lage dine egne kreasjoner. Med denne muligheten får spillet enda mer holdbarhet og du kan bruke enda flere timer på å flikke og pusse på din by. Hvis du har spilt Sim City og er vant til byggemåten, har dette spillet en litt brattere innlæringskurve og krever at du hele tiden passer på byggingen din i forhold til klassene, og i starten brukte jeg litt tid på å finne den rette oppskriften en storby. En annen ting som er verdt å nevne er at du nå faktisk kan importere din egen musikkliste med MP3-låter, for selve musikken i spillet er ikke så mye å skryte av.

City Life Deluxe er en oppgradering fra originalen som ble lansert i fjor vår og hvis du sitter med det spillet, kan du nok vurdere om det lønner seg å investere i Deluxe-utgave. Har du ikke den første versjonen og i tillegg er på utkikk etter bysimulatorspill, ja så er jeg ikke redd for å anbefale deg dette. City Life Deluxe er en fin oppgradering og som tilføyer en god del snacks. Ellers har vi fått nyss i at Maxis er i gang med et nytt Sim City-spill og spenningen er stor for hvordan dette blir i forhold til Monte Cristos City Life-serie.

Flere karakterer

Grafikk
8 / 10
Lyd
6 / 10
Spillbarhet
7 / 10
Varighet
8 / 10
7
God av 10 · Gamereactor Norge
Plusser Enorm variasjon, god grafikk og lang holdbarhet
Minuser Litt høy innlæringskurve og krever god tålmodighet.
Full profil 1 235 publiserte artikler
7
God Nettverkskarakter på tvers av 1 utgaver
Fakta om spillet
Utvikler Monte Cristo
Utgiver Deep Silver
Utgis 31 januar 2007
Testet på PC
Sjanger Strategy
Plattformer
PC
Hvorfor stole på Gamereactor
23 Utgaver Hver med sin egen redaksjon og sine egne karakterer.
1998 Publiserer siden Uavhengig eid hele veien.
100% Hands-on Skrevet ut fra tid med spillet, aldri pressemateriell.
1–10 Nettverksscore Hver utgaves karakter, sammenlagt og vist.