Skip to main content
Anmeldelser Emergency 2: The Ultimate Fight For Life

Emergency 2: The Ultimate Fight For Life

Noen ganger kommer det originale strategisspill på markedet. Dette spillet er ett slikt og vår anmelder er temmelig imponert.
Kristian Karlsen 26 november 2002

Noen ganger kommer det originale strategisspill på markedet. Dette spillet er ett slikt. Her er det ikke snakk om å bygge byer eller krige med svære hærer. Det dreier seg heller om å rydde opp i mange forskjellige kriser. Fra å redde gisler fra bevæpnete bankranere til torgkollisjoner. Dette hører ikke ut som det beste spillet, det er det ikke heller, men det kommer et stykke opp på rangstigen. Spillet starter med ett lærebrett. Dette foregår på en messe, hvor du får i jobb å vise fram beredskapstroppenes kunnskaper, og hvis du klarer det bra så vil du bli leder for denne gruppen. Siden dette er et treningsbrett så er det ikke mulig å feile her, og du blir fort leder for beredskapsstyrkene.

Effektivitet betyr alt!!
Når du så begynner på første brett, så ser du en film fra ulykkesstedet. Her er det en uheldig billist som går tom for bensin og stopper rett oppå jernbanen som krysser veien. Et tog kommer og ulykken er et faktum. Du får da i oppdrag å stabilisere sjåføren av bilen og en skadet lokfører. Disse skal så føres rett på sykehus. Du må også fjerne bilen fra jernbanen før ett annet tog kommer og gjør ulykken verre. Etter filmen og briefingen så får du ditt første møte med kommandosentralen, her har du direkte linjer til brannstasjonen, sykehuset, politistasjonen og diverse andre sentraler som du vil trenge hjelp fra videre i spillet. Du har også ett direkte bilde av ulykkesstedet og en kart hvor du ser kommandosentralen, ulykkesstedet og bilene du sender ut. Du må selvfølgelig tenke på de sivile sin sikkerhet og sende det utstyret og det personellet som trengs til jobben, men du må også tenke litt på kostnader, alt du beordrer ut i felten koster. Så du må ikke sende fem armerte politibiler stappet med skarpskyttere når du bare skal redde en katt fra et tre.

Kunne vært gjort bedre
Grafikken er ikke den beste vi har sett, den kunne vært gjort mye bedre. Musikken er heller ikke av topp klasse, vær-effektene derimot er nydelige, de passer utrolig godt inn. Det er til sammen 25 oppdrag i dette spillet, dette inkluderer flere flyulykker, løpske tankbåter, kjedekollisjoner, atomkraftverk som har utslipp, vulkaner. Ja alt mellom himmel og jord. Styringen i dette spillet er utrolig enkel, du bruker så å si bare musa, hvor du klikker og peker. Det er derimot oppdragene som er vanskelige, du har tidsfrist på noen, du har en begrenset sum penger å bruke og det er som oftest mange enheter å holde styr på. Noe som også virker litt rart med spillet, er at legene, politiet, ja alle utrykningsenhetene ser ut til å ha all tid i verden. De går rolig og sakte bort til alle tilfeller, om det er en bulk i en bil eller en mann som har 10 sekunder igjen å leve. Du kan sette opp hastigheten i spillet, men da setter du opp hastigheten på alt i spillet ikke bare enhetene. En annen liten detalj, er at politimennene ikke bruker håndjern på anholdte personer, om det bare er en person som skal flyttes eller om det er livsfarlige skurker, så tar politiet de i armen og flytter de.

Ukjent spill
Dette er et spill som ingen vet eksisterer, jeg var inne på Take Two sine hjemmesider (det er de som har gitt ut spillet) Men fant verken noe info om Emergency 1,2 eller for den saks skyld utvikleren, som er et selskap som heter "sixteen tons entertainment". Ingen jeg kjenner har hørt om noen av disse spillene heller. Og for å sette kronen på verket så har jeg funnet motstridende opplysninger til Emergency 1, med tanke på både utvikler og utgiver. Det at ingen kjenner til spillet eller utvikleren er ikke en negativ ting. For når jeg ikke hadde hørt om noen av de, hadde jeg heller ikke noen oppfatning av spillet eller forhåpninger. Og jeg ble meget positivt overrasket.

Det er et fascinerende spill som du lett sitter med i mange timer. Det er utrolig rart å finne ut hvor mange timer du gidder å bruke på å ordne opp i en trafikkulykke, bare det å forhindre at det blir lange køer under arbeidet ditt er en utfordring. Da må du hente en trafikkonstabel å få han til å omdirigere trafikken, og hvis du ikke tenker på det under planleggingen i startfasen så taper du mye tid.

Til slutt vil jeg anbefale spillet til alle som liker RTS-spill og eventuelt de som har en liten forkjærlighet for brannbiler og ellers andre biler med sirener. Det er igjen bevist at det ikke trengs kongegrafikk for at et spill skal være bra.

Flere karakterer

Grafikk
6 / 10
Lyd
7 / 10
Spillbarhet
8 / 10
Varighet
8 / 10
7
God av 10 · Gamereactor Norge
Plusser Originalt konsept, som funker fett.
Minuser Savner bedre grafikk, det kunne vært litt mer varierte oppdrag
Full profil 85 publiserte artikler
7
God Nettverkskarakter på tvers av 1 utgaver
Fakta om spillet
Utvikler Sixteen tons entertainment
Utgiver KE Media
Sjanger Simulation
Plattformer
PC
Hvorfor stole på Gamereactor
23 Utgaver Hver med sin egen redaksjon og sine egne karakterer.
1998 Publiserer siden Uavhengig eid hele veien.
100% Hands-on Skrevet ut fra tid med spillet, aldri pressemateriell.
1–10 Nettverksscore Hver utgaves karakter, sammenlagt og vist.