Skip to main content
Anmeldelser Jul i Blåfjäll och Måntoppen

Jul i Blåfjell og Månetoppen

Pan Vision er de tilbake med en pakke som inneholder spillene Jul i Blåfjell og Månetoppen som følger TV-seriene til punkt og prikke.
Bernt Erik Sandnes Testet på PC 8 desember 2004

Som sikkert mange har fått med seg er det i år Jul i Blåfjell som går som julekalender på BarneTV. To år tilbake hadde jeg gleden av å teste ut Månetoppen. Dette var et spill som ga med og min datter mye glede og det er ikke til å legge sjul på at vi har hatt mange titall timer spilling. Spillet Jul i Blåfjell kom for tre år siden. Nå har Pan Vision gjort noe lurt og som gir oss kjøpere absolutt valuta for pengene. I denne spillpakken finner du spillene Jul i Blåfjell og Månetoppen. Har du Månetoppen fra før, kan du gi denne bort til venner og bekjente.

I og med at jeg ikke har testet Jul i Blåfjell, var det mer nærliggende og ta dette spillet i nærmere øyesyn. Både jeg og min datter gjorde oss klare til å ta fatt på nye eventyr. Jul i Blåfjell er et spill som følger TV-serien og her må en hel haug med oppgaver løses og det store høydepunktet er selvsagt den blå timen. Dette er en time hvor blånissene kan tilbringe utenfor fjellet. Her kan de leke med alt de måtte ønske. Men det er ting som ikke må skje. Blånissene må ikke under noen omstendigheter bli oppdaget eller avsløre seg. Det er akkurat det som skjer. Erke finner en liten rødnissejente som ligger og fryser i snøen og Erke tar med jenta inn i Blåfjell. Turte blir veldig god venn med rødnissejenta, men mange er tvilsomme til vennskapet som oppstår. For en urgammel blånisseregel sier som følger "Den blånisse som tar et menneskefolk eller en rødnisse inn i Blåfjell må selv forlate Blåfjell og aldri komme tilbake". Dronning Fjellrose er usikker og bebuder alle til å synge og spille denne gamle regelen bort i fra Blåfjell. Det er ikke alle blånissene som liker at det befinner seg en rødnisse i hulene. Med dette ber Dronning Fjellrose Turte om å finne ut om Den urgamle blånisseregelen kan ha klort seg fast inn i hulene.

Tiden går og noe er i ferd med å skje. Bygdefolket har bestemt at de skal kaste alt søplet i Blåfjell. Det er Mamsen og Lillegutt som har tatt på seg dette ansvaret for å frakte søplet til fjellet. Dette gjør at det gode samspillet mellom blånissene og naturen blir forstyrret og det er ikke bra. Jul i Blåfjell inneholder mange aktiviteter som kan gjennomføres og dette er aktiviteter som å kaste snøballer på bygdefolket, ake på akeskinn, hoppe over bekken, sortere søppel der Mamsen og Lillegutt bor, danse runddans og utforske hulene i Blåfjell.

Spillet kom i 2001 og jeg må innrømme at grafikken er fullt på høyde med dagens spill. Animasjonene er gode, men noen innehar enkelte klippingfeil. Musikken og stemmene er de samme som TV-serien og gir deg en god stemning i spillet. Av og til kan lyden bli litt hakkede når CD-rommen må lese. Spesielt frustrerende var dette under runddansem hvor du må treffe teksten med dansen. Når lyden hakket ble dette veldig vanskelig selv for meg.
Du bruker piltastene og musen for å styre personene i spillet. Dette fungerer svært bra og gjør det enkelt å spille selv for de aller minste. Barna finner mange timers underholdning med Jul i Blåfjell og Månetoppen i en og samme pakke. Du får absolutt valuta for pengene og får en dobbel dose med eventyr i Blåfjell. Selv om mange spillutviklerne prøver så godt de kan å loppe oss for penger, må jeg innrømme at denne pakken med Jul i Blåfjell og Månetoppen er verdt pengene. Tar jeg ikke helt feil, vil nok mangt et spill ligge under årets juletre.

Flere karakterer

Grafikk
7 / 10
Lyd
8 / 10
Spillbarhet
7 / 10
Varighet
8 / 10
8
God av 10 · Gamereactor Norge
Plusser To spill til prisen av en, lang holdbarhet, inneholder den samme stemningen du finner i TV-serien
Minuser Du finner noen klippingfeil, litt hakkede lyd som til tider kan være irriterende
Full profil 15 094 publiserte artikler
8
God Nettverkskarakter på tvers av 1 utgaver
Fakta om spillet
Utvikler Art Plant
Utgiver Pan Vision
Testet på PC
Sjanger Childrens game
Plattformer
PC
Hvorfor stole på Gamereactor
23 Utgaver Hver med sin egen redaksjon og sine egne karakterer.
1998 Publiserer siden Uavhengig eid hele veien.
100% Hands-on Skrevet ut fra tid med spillet, aldri pressemateriell.
1–10 Nettverksscore Hver utgaves karakter, sammenlagt og vist.