Skip to main content
Gamereactor Nyheter
Nyheter

Las Vegas Aces-stjernen A'ja Wilson slår rekorden som den best betalte WNBA-spilleren i historien, den første som tjener over én million dollar

Lønnstaket i WNBA har blitt ganget med fem, og A'ja Wilson får den beste avtalen ut av det.
Javier Escribano Editor Spain Oppdatert 17 april 2026

A'ja Wilson, som regnes som den beste spilleren i WNBA og en av de beste kvinnelige basketballspillerne gjennom tidene, har slått en ny rekord: Hun er den best betalte WNBA-spilleren i historien, en av de første som tjener over én million dollar per sesong. Wilson, førstevalget i draften i 2018, har vunnet tre WNBA-titler med Las Vegas Aces (2022, 2023 og 2025), blitt valgt til WNBA MVP fire ganger, sju år i WNBA All-Star og utallige andre individuelle utmerkelser, i tillegg til to OL-gull (2020 og 2024).

Nå som den 30. sesongen av WNBA nærmer seg, som begynner 9. mai, har Wilson signert en ny treårsavtale med Las Vegas Aces: 4,7 millioner dollar med maksimale økninger. Hun går fra å tjene 200 000 dollar i 2025 til 1,4 millioner dollar i 2026, det maksimale som er tillatt i henhold til gjeldende tariffavtale, ifølge EFE.

Lønningene vil øke over hele linjen ettersom WNBAs lønnstak går fra 1,5 millioner dollar i 2025 til 7,5 millioner dollar i 2026, og spillerne vil få 20 % av ligaens inntekter. Rundt 20 spillere vil tjene over én million dollar i året, og noen vil også få en "supermax"-avtale på 1,4 millioner dollar, som Kelsey Mitchell fra Indiana Fever, men Wilson er den eneste med en kontrakt på over ett år.

WNBA-utkastet fant sted denne uken, historisk for Spania med tre spillere (inkludert det tredje og syvende valget). Førstevalget, Azzi Fudd, vil tjene 500 000 dollar denne sesongen i Dallas Wings, mens fjorårets toppvalg, Paige Buecker, tjente 80 000 dollar forrige sesong.

"De siste 30 årene har handlet om å bygge grunnlaget. De neste 30 handler om å skalere spillet og åpne opp for det som er mulig for hele kvinnebasketball og kvinneidrett", sa WNBA-kommissær Cathy Engelbert, som sa at dette er et avgjørende punkt, da hun avslørte fremtidige planer om å inkludere preseason-kamper som skal spilles internasjonalt.

Editor Spain Javier Escribano wrote for Gamereactor from 2024, covering sport alongside video games and world news. His work appeared on the Spanish and international editions.
Full profil Gamereactor-skribent siden 2024 · 5 318 publiserte artikler
Hvorfor stole på Gamereactor
23 Utgaver Hver med sin egen redaksjon og sine egne karakterer.
1998 Publiserer siden Uavhengig eid hele veien.
100% Hands-on Skrevet ut fra tid med spillet, aldri pressemateriell.
1–10 Nettverksscore Hver utgaves karakter, sammenlagt og vist.