Pan Vision i samarbeid med Levende bøker lanserer nå Lek og Lær for en ny generasjon. Først ute er spillet Lek og Lær Barnehage. Programmet dekker alle vesentlige emner for hvert nivå og ikke minst gir barnet en positiv utvikling. Spillet er utviklet i samarbeid med lærere, pedagoger og foreldre. Her møter du den alltid glade Frankie og vennene hans. Spillet er inspirert av teorien om "De syv intelligenser" og tanken om at vi har ulike innlæringsstiler. Frankie og vennene hans representerer alle hver sin personlighet og innlæringsstil.
Spillet går lett og legge inn og det er bare å starte opp med det samme. I begynnelsen blir du presentert for Frankie og han hjelper deg i gang. Så kommer der du skal velge din "mentor" og her kan du velge i mellom kaninen Hoppsann, Cato katt, frosken FF, musikeren Bjørn, elefanten Elinor, musa Lise og ikke minst hunden Frankie. Disse står til tjeneste dersom du står fast og trenger hjelp.
Hovedoppgaven din i spillet er å finne hjem til kjæledyrene. For å få til dette må du løse forskjellige oppgaver. I spillet finner du oppgaver som lærer deg om bokstaver, ord, tall, former, farger m.m. Alt er tilpasset alderen. Du kan også velge forskjellige vanskelighetsgrader. Når man har klart alle oppgavene for det valgte kjæledyret, skal du ut på en ballongferd. Her kan du velge hvilken familie som skal få kjæledyret. Når det første dyret er levert, er det bare å starte på det neste.
Lek og Lær Barnehage har fått en real ansiktsløftning spesielt i forhold til de tidligere spillene. Grafikken er blitt veldig pen og skaper en flott stemning til den som spiller det. Godt tegnet og friske farger skaper en ramme som alle barn vil like.
Barnespillet er perfekt til de som ønsker å lære seg å bruke musen, for den er det eneste du trenger her. Med musen styrer du alt og det øker treffsikkerheten til den som bruker den. Lyden i spillet er også bra, med norske stemmer og fin, fengende musikk som barna vil sette stor pris på.
Det er en ting som er med på å trekke ned karakteren på spillet og det er holdbarheten. Selv med flere vanskelighetsgrader, blir man fort ferdig med spillet. Pan Vision kunne gjerne ha lagd flere oppgaver, slik at variasjonen hadde blitt større. Spillet koster 400,- og det synes jeg er litt drygt i forhold til den korte holdbarheten.
Men bevares, spillet er bra og gjør opplæringen fremfor PC-en til en lek.
Må ta med en ting som jeg har kritisert Pan Vision tidligere. Nå kan du legge inne størsteparten av spillet på harddisken. Dette gjør at man slipper den irriterende hakkingen ved lesing fra cd-rom spilleren. Bra Pan Vision, fortsett slik.
Pan Vision og Levende Bøker leverer nok en gang et kvalitetsprodukt og jeg gleder meg til å fortsette denne barnespill-serien Lek og Lær. Så til alle foreldre, tanter og onkler, besteforeldre, kjøp spillet og la de håpefulle få en interaktiv opplæring som er barnevennlig og fritt for vold. Lek og Lær med barna ... jippi!!
Dette er trygt, lærerikt og barnevennlig spill!
Flere karakterer
- Grafikk
- 7 / 10
- Lyd
- 7 / 10
- Spillbarhet
- 7 / 10
- Varighet
- 5 / 10