Blizzard Overwatch har satt en kule i bakhodet på Overwatch League, men med den fremste esportligaen død i vannet, hvordan ser fremtiden ut for konkurranse i esporten? Det er nettopp dette spørsmålet Blizzard har stilt ved å avsløre det nye økosystemet for esport i Overwatch.
Dette skal være et system med flere nivåer og flere regioner, og vil inneholde en toppscene der de beste av de beste konkurrerer. Systemet, som går under navnet Champions Series, vil omfatte Europa, Nord-Amerika, Midtøsten, Nord-Afrika og Asia, og vil bestå av flere konkurransetrinn der lagene kjemper om plassene i internasjonale og personlige arrangementer, det første på DreamHack i Dallas i mai og det andre på DreamHack Stockholm i november - noe som markerer en retur for førsteklasses livekonkurranser på Overwatch utenfor USA.
I tillegg til dette og Overwatch World Cup ønsker Blizzard å arrangere WDG Cup i Asia (med WDG Esports som vertskap), samt WDG Scholastic Tournament for å få studenter med i konkurransen.
På samme måte samarbeider Blizzard med Faceit og Wara.gg for å bidra til å øke konkurransen på grasrotnivå over hele verden. Disse plattformene vil også fungere som et sted der du kan finne informasjon om tidsplaner, turneringer og annen informasjon etter hvert.
Vi har fått vite at Champions Series -kvalifiseringskampene starter i EU og NA i mars, kort tid etter at Calling All Heroes -turneringen avsluttes i slutten av februar. OWCS-turneringene i Asia starter litt tidligere, i slutten av februar. Det er uklart hvilke lag som kommer til å delta i det nye konkurranseprogrammet, men det er ingen tvil om at de lagene som fortsatt finnes på Overwatch League, vil være med.