Skip to main content
Gamereactor Anmeldelser Planet of The Apes
Anmeldelser Planet of The Apes

Planet of The Apes

Kort sagt er Planet of the Apes som spill temmelig elendig. Vil du vite hvorfor, så krum tærne, og kom innenfor...
Allan Vittarp Rasmussen 12 november 2001

La det være sagt med det samme, Planet of the Apes er ikke, og jeg mener ikke, et bra spill, tvert i mot er det snakk om en meget skuffende utgivelse. Faktisk har det generelt vært et skuffende år for Planet of the Apes fans, først kom filmen basert på novellen fra 1963, selv om man hadde satt en kapasitet som Tim Burton til å regissere, var det fortsatt ikke den opplevelsen, som det burde ha vært. Nå har spillet kommet, og det er snakk om et temmelig mislykket arcade-adventure; la meg forsøke å fortelle hva som har gått så galt.

Ubi Soft har valgt å bygge på den originale filmen fra 1968, du er Ulyssus, som du ser nødlande på ape planeten. Sammen med sine to medpiloter begir han seg ut for at utforske omgivelsene, de møter lokalbefolkningen, som jobber på noen jorder. Plutselig blir stillheten brutt av en flokk galopperende hær-aper, som pløyer seg vei gjennom markene, og skyter vilt etter arbeiderne. Ulyssus’ to venner blir tilsynelatende drept, og han selv blir tatt til fange.

Spillet starter med, at du er i en celle, denne skal du først slippe ut av. Du skal deretter finne ut, hvor i allverden du er, og hva som skjer rundt deg.

Tomb Raider versjon 2153
Måten flukten din skal foregå på, er i den klassiske Tomb Raider-stilen, hvor du ser Ulyssus foran deg, mens du går rundt, løser gåter og en gang i mellom sloss. Gåtene begrenser seg til å åpne dører og finne nøkler, som skal brukes til å komme til nye områder. Kampene begrenser seg til, at du plasserer deg i nærheten av en motstander, og trykker som en sinnssyk på angrepstasten.

Spill av denne typen avhenger utrolig mye av, at det er en spennende historie, og at omgivelsene er interessante å utforske. Problemet i Planet of the Apes er først og fremst, at du ikke blir betatt av historien, og i tillegg er omgivelsene absolutt ikke interessante å utforske. Du blir ført gjennom ensformige fangegrotter, mineganger og korridorer i et slott. Faktisk flyter alt sammen i en udefinerbar miks av brunt og grått, som er temmelig deprimerende å se på.

Som sagt så er heller ikke kampene noe å rope hurra for, Visiware Studios - utviklerne av spillet - har valgt å roe ned kampsekvensene. Dette er også helt i orden, men når de kampsekvensene som først er der, er så uinspirerende, er det langt fra i orden. Problemet er først og fremt, at kampene er så simple, still deg ved siden av motstanderen og trykk på en tast er bare ikke nok til å rettferdiggjøre action i denne type spill.

Dumme apekatter
I tillegg er ikke apene så intelligente, som de selv mener å være. I hvert fall klarer de ikke å manøvrere uten om kasser og lignende. Utrolig mange ganger vil dine motstandere sitte hjelpeløst fast i bakgrunnene - dypt pinligt. Videre er ikke polygondeteksjonen særlig bra, eksempelvis vil du noen ganger under kampene oppleve, at den stakkars Ulyssus er i stand til å svinge armene direkte gjennom motstanderne - heller ikke særlig imponerende.

Faktisk har jeg problemer med å finne noe ved gameplayet i Planet of The Apes, som kan imponere meg på noen som helst måte, utforskningen og gåteløsingen stinker, og kampsekvensene er enda værre. Det er simpelthen ikke noe som gjør, at du har lyst til å bli sittende litt lenger foran skjermen.

Pinlig
Kort sagt er Planet of the Apes som spill temmelig elendig. Personene er unyanserte og grovkornete, fargepaletten er ikke utnyttet særlig bra, polygondetektionerne er helt til grin. Også er det en del stygge texturefeil.

Til slutt er det de klassiske problemene med lemmer som stikker gjennom massive vegger, og problemet med, at du kan se inn i ellers stengte rom ved at du snur deg på en spesiell måte. Faktisk er det pinlig så mange grafiske feil og mangler det er, det virker som om utviklerne har hatt det voldsomt travelt med å gjøre ferdig spillet.

Amatøraktige prestationer
Lyden er helt klart heller ikke noe å juble over. Musikken er tross alt nogenlunde ok, med litt ambient bakgrunnsstøy. Men de folkene som er ansatt til å legge stemmer til de enkelte figurene, har prestert en fornærmende dårlig innsats, og du vil flere ganger sitte og gnisse tenner.

I tillegg hemmes utgivelsen av en ekstremt lang installasjonstid, samt mye hakking rundt inne i selve spillet - hvilket ikke skyldes hverken mitt system - som i høyeste grad er high-end - eller den tekniske standarden i spillet, som må kalles low-end.

En stor skuffelse
Jeg kan ikke la være å sitte igjen med en meget bitter smak i munden, for det er ingen tvil om, at det må være en drømmelisens å få Planet of The Apes, og at navnet alene vil få mange folk til å løpe ut og kjøpe spillet.

Der er bare ikke noe som rettferdigjør, at du går ut og bruker penger på Planet of The Apes, i stedet kan du gå ut og leie alle de originale filmene, og fortsatt ha igjen rundt 400 kr. i lommen - et noe bedre alternativ.

Flere karakterer

Grafikk
4 / 10
Lyd
5 / 10
Spillbarhet
4 / 10
Varighet
3 / 10
4
Mangelfull av 10 · Gamereactor Norge
Plusser Byr jo på et par timers underholdning.
Minuser Men ikke så mye mer. Det er generelt ikke noe i spillet som hever seg over gjennomsnittet.
Full profil 4 publiserte artikler
4
Mangelfull Nettverkskarakter på tvers av 1 utgaver
Hvorfor stole på Gamereactor
23 Utgaver Hver med sin egen redaksjon og sine egne karakterer.
1998 Publiserer siden Uavhengig eid hele veien.
100% Hands-on Skrevet ut fra tid med spillet, aldri pressemateriell.
1–10 Nettverksscore Hver utgaves karakter, sammenlagt og vist.