Skip to main content
Anmeldelser Unreal II: The Awakening

Unreal II: The Awakening

Legend Entertainment er tilbake med oppfølgeren til en av tidenes største FPS hitter. Forventnigene har vært skyhøye og vi sjekker om de er infridd.
Jon Andreas Bjerk 17 februar 2003

Legend Entertainment er tilbake med oppfølgeren til en av tidenes største FPS hitter. Unreal satt i sin tid en grafisk standard for PC spill og utallige titler har siden dengang benyttet lisensierte versjoner av Unreals grafikkmotor. Forventningene har vært skyhøye og bare for å si det med en gang - grafisk skuffer ikke Unreal II på noen måte.

På patrulje i det kravstore universet
Allerede fra første øyeblikk viser Unreal II (UII) sine grafiske muskler. Et romskip glir mot en planet på vei til Terran Colonial Authority for å brifes om neste oppdrag, og det er så lekkert at det nesten kan konkurrere med de siste Star Wars filmene. Det vil si - hvis du har den monstermaskines som kreves for at det skal se slik ut. Systemkravene til Unreal II er nemlig skyhøye. Sitter du med en gammel PII og et GeForce 2 kort bør du ikke engang vurdere å kjøpe dette spillet. Men, mer om det senere.

Du inntar rollen som eks-marinesoldaten John Dalton som nå patruljerer en noe døll del av solsystemet. I tillegg består resten av mannskapet ombord av en merkelig alien-pilot, en nevrotisk ingeniør og våpenekspert og sist men ikke minst den lekre og eh... formfulle Aida. Mellom oppdragene får du en hvilepause ombord på romskipet ditt, hvor du kan bli bedre kjent med dine medsammensvorne. Spillet har en dialogmotor som lar deg velge hva du vil si, men dessverre, uten at dette egentlig påvirker noe som helst, bortsett fra rekkefølgen ting blir sagt i. Det allikevel ganske greit å kunne rusle litt rundt på romskipet mellom slagene. En kjip ting ved dette elementet er at du ikke kan skippe dialog som er i gang. Så hvis du ved en feiltagelse klikker på f.eks. den samme våpenbrifingen to ganger, må du pent vente til den er ferdig. Ganske irriterende til tider.

Den store trusselen
En fet ting med dette spillet er at Legend har lagt mye arbeid i historien. Ikke at den er så veldig imponerende, men for all del det funker som det skal og det er faktisk ganske spennede. Allerde i første oppdrag trekkes du (velvillig) inn i det store plottet. Aida har fanget opp et nødsignal fra en gruvekoloni som er invadert av fiendtlige styrker. Dere setter av sted og du reiser ned for å eliminere trusselen ene og alene. Det viser seg at gruvearbeiderne har gravd frem en gammel mystisk artifakt som flere andre raser er meget interessert i å slå klørne i. Herfra baller det på seg og du setter ut i jakten etter de resterende seks artifaktene, som sammen vil utgjøre et urgammelt og fryktinngydende masseødeleggelsesvåpen.

Du vil møte en rekke forskjellige fiender underveis og her viser Legend for alvor at de har snøring på AI. Ikke alle fiendene er like glupe. De mest primitive rasene kommer bare stormende mot deg i flokker, mens de humanoide rasene bruker en rekke forskjellige taktikker. De gjemmer seg hvis de blir beskutt, de sprer seg og prøver å angripe fra flere sider og ofte prøver de å komme seg bak deg mens du er fullt opptatt med å plaffe ned de som angriper forfra. Det er virkelig morro og ofte en ganske vanskelig oppgave å hamle opp med disse på egenhånd, men Legend har naturligvis mer snadder i nistekurven. På de oppdragene du skal holde stand har du alltid en rekke defensive våpen til rådighet. Det begrenser seg til lasergjerder og turrets, men aldri før har jeg sett dette fungere så optimalt. På noen oppdrag møter du også vennligsinnede marinejegere du må gi forskjellige ordre. Denne delen av spillet er virkelig vellykket og disse brettene utgjør noe av det feteste spillet har å by på. Som kjent finnes det ingen Multi-Player del i UII, siden denne ble utgitt som det frittstående spillet Unreal Tournament 2003.

Overflod av grymme våpen
Våpenmessig er det ikke mye å utsette på UII, bortsett fra at det nesten er for mange av dem. Nei, forresten... Klart vi ikke kan få for mange våpen! Du har selvfølgelig standardvåpen som maskingevær, rocketlauncher osv. I tillegg får du hele tiden utvidet arsenalet, siden du kan plukke opp og bruke de våpnene fiendene mister når de dør. Våpnene tar du med tilbake til romskipet, hvor ingeniøren forsker litt på dem og modifiserer de. I alt inneholder spillet 15 våpen, noe som burde tilfredstille den mest ihuga NRA (USA’s National Rifle Assosiation) fantasten. Du kommer til å sloss med alt fra superlekre flammekastere, våpnen som skyter ut monstre, diverse granater og selvfølgelig det som nok kan beskrives som tidenes feteste sniperrifle. I tillegg kommer de defansive våpnene som du kan plassere ut i landskapet.

Men... Jeg vil ha mer...
UII er som du sikkert skjønner et meget vellyket spill. Eneste minus er at det er litt for kort. Er du en dreven FPS gamer flesker du gjennom spillet på rundt 6-8 timer på Easy. De andre vanskelighatsgradene øker riktig nok trykket betydelig og du får faktisk mer ut av historien ved å spille gjennom flere ganger, underforstått 2 ganger. Det har dessverre ikke nok å by på til at du gidder å spille gjennom en tredje gang - ihvertfall ikke med det første. En annen ting på minussiden er de ektremt lange loadetidene. Allikevel er det en meget fornøyelig opplevelse å farte rundt på en mengde forskjellige planeter og leke Alien-utrydder. Som sagt krever spillet mye av maskinen din, så pass på at du har det som kreves før du går til innkjøp av spillet (se anbefalte krav i margen til høyre). Her på GR venter vi i spenning på annonseringen av en (forhåpentligvis nedlastbar) utvidelse. God jakt!

Flere karakterer

Grafikk
9 / 10
Lyd
9 / 10
Spillbarhet
8 / 10
Varighet
7 / 10
8
God av 10 · Gamereactor Norge
Plusser Grafisk overlegent, flott lyd med surroundstøtte, spennede historie, action for alle penga
Minuser Krever at du har en monstermaskin, laaange loadetider, litt kort
Nettverkskarakter Gjennomsnitt på tvers av 3 Gamereactor-utgaver
7,0 spredning 6–8
Gamereactor Danmark 6
Gamereactor Sverige 7
Gamereactor Norge 8
Full profil 3 383 publiserte artikler
8
God Nettverkskarakter på tvers av 3 utgaver
Fakta om spillet
Utvikler Legend Entertainment
Utgiver Infogrames
Sjanger Action
Plattformer
PC
Hvorfor stole på Gamereactor
23 Utgaver Hver med sin egen redaksjon og sine egne karakterer.
1998 Publiserer siden Uavhengig eid hele veien.
100% Hands-on Skrevet ut fra tid med spillet, aldri pressemateriell.
1–10 Nettverksscore Hver utgaves karakter, sammenlagt og vist.