Norsk
Gamereactor
Sport

Giro d'Italia: Danske Mads Pedersen vinner første etappe i Albania

Mads Pedersen vinner den første etappen i Giro d'Italia, mens Mikel Landa veltet stygt.

Abonner på vårt nyhetsbrev her!

* Påkrevd felt
HQ

Giro d'Italia 2025, en av de tre viktigste sykkelkonkurransene sammen med La Vuelta a España og Tour de France, startet i dag i Albania. Totalt 21 etapper mellom 9. mai og 1. juni 2025, hvorav de tre første er i Albania. Etappe 1 var et 164 km langt ritt mellom Durrës (Durazzo) og Tiranë (Tirana), hovedstaden i dette østeuropeiske landet, og inneholdt tre stigninger, i Gracen og Surrel-bakken.

På den første etappen slo danske Mads Pedersen fra Lidl-Trek belgiske Wout van Aert (Team Visma) i den avsluttende spurten og fikk den rosa ledertrøyen, noe som betyr at han vant den første etappen av den 108. utgaven av Giro, og fullførte rittet på 3 timer, 36 sekunder og 24 millisekunder. På tredjeplass kom Orluis Aular fra Movistar Team.

Dårlige nyheter kom fra spanjolen Mikel Landa, som krasjet stygt og måtte bæres på båre med nakkekrage, noe som trolig betyr slutten på hans italienske tour. Hans landsmann Juan Ayuso, en av favorittene til giroen, gikk også ned i en velt, men heldigvis uten konsekvenser, selv om han ikke klarte å komme seg med i toppen av rittet.

De to neste etappene går også i Albania, før rittet går tilbake til Italia, til Alberobello - Lecce, den 13. mai.

Giro d'Italia: Danske Mads Pedersen vinner første etappe i Albania

Dette innlegget er kategorisert under:

SportSykling


Loading next content