Skip to main content
Gamereactor Series What If...?
Series

What If...? er like kul som håpet

De tre første episodene av Marvel sin nye serie gjør en god jobb med å sette fantasien til fans i høygir, men Eirik skulle gjerne ønsket de var lengre.
Eirik Hyldbakk Furu Editor-in-Chief Norway 10 august 2021

Etter å ha storkost meg med Marvel Cinematic Universe-filmene og seriene gjennom tretten år er tanken på hvordan de ulike historiene kunne utartet seg totalt annerledes bare med noen små endringer ganske fascinerende. Derfor har jeg alltid vært nysgjerrig på hva de ti episodene av What If...? vil bringe til bordet med sine alternative utgaver, og de tre første episodene pirrer meg enda mer både på godt og vondt.

Når jeg skriver vondt er det egentlig på en bra måte, for det vonde er at rundt tretti minutter ikke er nok tid til å virkelig dykke ned i de alternative universene. Ta for eksempel første episode som handler om hva som ville skjedd om Peggy Carter fikk Dr. Irskin sitt serum og ble Captain America. Mens Captain America: The First Avenger fikk nesten to timer på seg til å fortelle hvordan en person takler denne forvandlingen må vi altså nøye oss med rundt en fjerdedel av tiden her. Slikt fører til at historien og personene utvikler seg i brutal fart, noe som gjør det hele litt mindre gripende.

Ikke misforstå. Hver av de tre episodene er fylt til randen med heftige, godt animerte scener som bærer preg av å være laget av meget talentfulle folk. Å se nye vrier på velkjente historier med mange av de samme skuespillerne er skikkelig gøy. Spesielt om du vet hvordan det hele egentlig utfoldet seg. Enkelt sagt virker det så langt som om What If...? er et takkebrev til oss som har fulgt MCU fra første stund. Med nye tolkninger av velkjent musikk, både store og små endringer av elskede historier og episoder tettpakket med både action, drama og humor er det bare savnet etter mer dybde som setter et lite skår i gleden over å nærmest oppleve de første fasene av MCU "på nytt". Noe mer bør jeg egentlig ikke si siden mesteparten av konseptet og underholdningsverdien avhenger av overraskelsene i seg selv, så bare se de første episodene selv for å se om det er noe for deg eller ei.

Editor-in-Chief Norway Eirik Hyldbakk Furu wrote for Gamereactor from around 2015 to 2026, first as news editor and from 2022 as editor-in-chief of the Norwegian edition. He covered video games across news, previews and reviews for both the Norwegian and international sites.
Full profil Gamereactor-skribent siden 2015 · 14 638 publiserte artikler
Hvorfor stole på Gamereactor
23 Utgaver Hver med sin egen redaksjon og sine egne karakterer.
1998 Publiserer siden Uavhengig eid hele veien.
100% Hands-on Skrevet ut fra tid med spillet, aldri pressemateriell.
1–10 Nettverksscore Hver utgaves karakter, sammenlagt og vist.